הקיימת קוסמטיקה בלי חומרים משמרים בכלל?


חומרים משמרים הינם נושא חשוב החוזר על עצמו בתקשורת הפופולארית היום, בעיקר בהתייחסות לכך שחומרים אלה מזיקים, חודרים לעור בקלות וגורמים לאלרגיות. כפי שאנו יודעים חומרי מאכל מתקלקלים אחרי זמן מסוים, לפעמים אפילו עד כדי סכנת מאכל מחשש להרעלה, בתכשירים קוסמטיים כמן בחומרי מזון, מצויים חומרים כמו - מים, סוכרים, שומנים וחלבונים שונים. אך לא כמו חומרי המזון, תכשירים קוסמטיים מסוימים נשמרים לחודשים רבים ואף שנים ובכך עוברים על כל חוקי הסטריליות. קשה לתאר אדם אשר ירצה לאכול מזון שנשמר במשך כמה חודשים על מדף בחדר האמבט, בתוך צנצנת אשר אינה סגורה באופן הרמטי ובתוכנה מדי פעם גם נוגעות אצבעות. ולמרות הכול אלה הם התנאים המדויקים עליהם צריכים להסתמך יצרני הקוסמטיקה.
למה שיכול להביא ריבוי חיידקים בקוסמטיקה לא מצריך הסבר, אציין רק ששימוש בקוסמטיקה כזאת יכול להביא לתוצאות רבות ושונות, החל מקלקול פשוט של המוצר בו הוא משנה צבע, מתחלק לשכבות, הופעה של בועות ועובש. ועד לאינקובטור לתרכובות חיידקים בעלות רעלנים רבים הגורמות לדלקות ולאלרגיות. בשל כך, הגנה על תכשירים קוסמטיים מחיידקים ויציבות החומר זוהי המשימה הראשונה של יצרני הקוסמטיקה. לולא הלחץ מצד התקשורת על כך שחומרים משמרים מזיקים לעור, היו יצרני הקוסמטיקה מוסיפים עוד משמרים ורק כדי לבטח את המוצר מקלקול.
הסכנה בחומרים משמרים היא שהחומר בהורג את הבקטריות, פועל הרבה פעמים גם כנגד תאי העור עצמם. כמובן שבתעשיית הקוסמטיקה לוקחים אפשרות זו בחשבון ועושים חישובים מדויקים לגבי כמות המשמרים המדויקת שצריכה להיכנס לתכשיר הקוסמטי. בד"כ זהו ריכוז זהו ריכוז נמוך במיוחד אשר עדיין הורג חיידקים אך כבר אינו יכול להזיק לתאי העור. ולמרות זאת העובדה שחומרים משמרים נשמעים כחומרים מסוכנים מביאה לביקורת רבה עליהם באמצעי התקשורת.
מסקנה - מיקרואורגניזמים בקוסמטיקה זה - רע, בגלל זה תכשירים קוסמטיים צריכים להיות מוגנים מחיידקים או שהם צריכים להוות תנאים בהם לא קיימת היכולת של החיידקים להתפתח. התכשיר הקוסמטי צריך להיות מחוטא היטב ולהישאר סטרילי לאורך כל זמן השימוש בו. בינתיים הפתרון הריאלי והקיים הוא השימוש בחומרים משמרים. בשביל להפחית את הסיכוי לאלרגיה והשפעה מזיקה על תאי העור, יצרני הקוסמטיקה מנסים להפחית בכמות המשמרים מבלי להפחית מהפעולה המחטאת שלהם.
לדוגמא - חילוק החומר הקוסמטי לשפורפרות סטריליות בתנאי וואקום עם משאבה ולא לצנצנות נמוכות בעלות צוואר רחב, זה יפחית באופן משמעותי את האפשרות של חיידקים לחדור לחומר ולפיכך כמות גם כמות החומר המשמר קטנה. כמו כן ידוע שעדיף לשים תערובת של כמה חומרים משמרים ביחד במקום חומר משמר מסוג אחד או שניים, ככה הריכוז של כל חומר משמר יורד ובכך גם השפעותיו המזיקות מופחתות. למרבה הצער הלקוח הפוטנציאלי נרתע כאשר הוא רואה שהתכשיר הקוסמטי מכיל רשימה ארוכה של חומרים משמרים. שיטה זו הוכיחה את עצמה כלא יעילה.
הרבה מיצרני הקוסמטיקה מחפשים מרכיבים קוסמטיים אשר בחלקם כבר חומרים משמרים ובכך מפחיתים מכמות המשמרים בתכשיר. הרבה מהחומרים הטבעיים האקטיביים נמצאים בשימוש מתמיד בקוסמטיקה כמו ויטמינים C ו E, תמציות צמחים שונות, חומרי ריח, שמנים אתריים, יכולים לפעול כמשמרים. שימוש בהם יכול להגן על התכשיר הקוסמטי מחיידקים וביחד עם זאת לשאת את התווית - "תכשיר בלי חומרים משמרים בכלל". בין החומרים הטבעיים שיכולים לשמש כמשמרים ישנם: תמציות: אשכולית, עלי עץ הליבנה, חזזית השכנית, חומצת בנזואין (קיימת בחמוציות ובדמדמניות), כהל, חומצת חלב, פרופוליס ורכיבים שונים בשמנים אתריים. אך בגלל שיעילות רכיבים אלה נמוכה בהרבה מחומרים משמרים פשוטים, ישנו הצורך להשתמש בריכוזים גבוהים במיוחד, אשר הופכים את התכשיר הקוסמטי ליותר אלרגני מאשר בטוח.
החומר המשמר הטבעי השכיח ביותר בתכשירים קוסמטיים "ללא חומרים משמרים" הוא - כהל אשר בהרבה מקרים הרבה יותר מזיק מחומרים משמרים סינטטיים. כמו כן ניתן לייצר קוסמטיקה אשר לא תתאים ל"גידול" חיידקים, לדוגמא - תכשיר קוסמטי אשר לא מכיל מים כלל (בלי מים חיידקים לא יכולים להתפתח), או מים אשר אינם "ברי השגה" לחיידקים וזה ע"י הוספה של מלחים, סוכרים וחומרים כימיים מסוימים,הקושרים את המים ובכך מונעים מהחיידקים להגיע אליהם. תכשיר קוסמטי אשר אינו מכיל מים בכלל,ף אפשר להכין רק משמנים, סיליקון או בצורת אבקה אותה הצרכן יערבב עם מים בתנאים ביתיים. למרות זאת, ישנה כמות מוגבל של תכשירים קוסמטיים להם מתאימה שיטת שימוש זו, הקרם האוורירי והקל שכולם אוהבים, אינו מתאים לשיטה זו. יכול להיות שבעתיד לא תהיה בעיית שימור הקוסמטיקה, אך היום הדרך היחידה לשמור על תכשיר קוסמטי מקלקול, הוא חיפוש חומרים משמרים בטוחים יותר והקומבינציות השונות והיעילות ביותר ביניהם, חיפוש חומרים כימיים המפחיתים, מההשפעה המזיקה של המשמרים ויעילות משמרים גבוהה יותר, מה שיפחית מריכוזם.

WebAssets2/footer_920.jpg

Magiray™   ¦   6 HaSolelim Str., Tel Aviv 6789706, Israel    ¦  Phone: 03-5626612; Fax: 03-5626615    ¦    e-mail: info@magiray.com
© כל הזכויות שמורות
Magiray Cosmetics LTD