סוגי העור

Buttons2014/b-En_down.jpg
Buttons2014/b-Ru_down.jpg
Buttons2014/b-He.jpg

 

 האם אתם יודעים מהו סוג העור שלכם?

רובנו, ככל הנראה, נענה לשאלה זו מבלי להשקיע מחשבה יתרה: עור יבש, שמן, מעורב או רגיל וכאשר נבוא לקנות קרם בוודאי נבדוק לאיזו סוג עור הוא מיועד, סמוכים ובטוחים שכך נעשה את הבחירה הנכונה.
אולם היום, הסיווג המסורתי של העור אינו נחשב עוד לחד משמעי. מרבית המומחים במערב סבורים כי סיווג זה רחוק מלהיות נכון וממצה ומסייע במידה מועטה בלבד בבחירת הטיפול הנכון בעור. יחד עם זאת, מומלץ לדעת, לפחות בהערכה גסה, מהו סוג העור, וזאת במטרה לקבוע את אסטרטגיית הטיפול בו. לדוגמה, על בעלי עור דק להקדים בטיפולים לעיכוב הזדקנות העור ולהקפיד בבחירת התכשירים מתוך המודעות לסיכון המוגבר של גירוי העור. בעור שמן, הגורמים המגבירים הפרשת שומן העור יבואו לידי ביטוי במידה רבה במיוחד. ואילו בעלי עור רגיל חייבים לשמור על ההרמוניה הטבעית של עורם ולא להפר אותה על-ידי פעולות חפוזות, כולל בחירה לא נכונה של תכשירים קוסמטיים.

 

  מהו החסרון בחלוקת העור לסוגים שונים?

ניתן להדגים את החסרון הראשון באמצעות התרחיש הבא: הגדרת מהו סוג עורך ורכשת תכשירים קוסמטיים מיותרים לחלוטין, ואף מזיקים לעורך. בסיווג העור לא נלקחים בחשבון גורמים בעלי חשיבות עליונה כגון מאפייני התחדשות העור. הבה נביט בעור יבש שבו תהליך הסרת קשקשי עור קרניים מתנהל באיטיות רבה. אם נפעל בהתאם לסיווג העור ונתחיל למרוח על עור כזה קרם שמן, הוא רק יגרום להדבקת הקשקשים הקרניים ויפריע להפרדתם משטח פני העור. עיבוי שכבת הקשקשים הקרניים המשומשים, שמזמן צריכים היו לפרוש, יקלקל את צבע העור ואף יגרום להופעת פצעים ואקנה. לעומת זאת, אם אנו משוכנעים שעור שמן יש להזין רק בקרמים נטולי שומן, אנו עלולים ליצור חוסר בשומנים חשובים הנחוצים כדי לשמר את יכולת העור לקיים מצבורי מים. לכן, על כל שמנוניותו, עורנו יהפוך למיובש. ואם עתה נוסיף חטא על פשע ונמרח על העור תמיסות המכילות כוהלים, העור יהיה מגורה ורגיש כאילו היה זה עור יבש.
המצב מסתבך אף יותר משום שעורנו עשוי לשנות את תכונותיו מסיבות שונות. נשים רבות שמות לב על כך שבקיץ עורן נראה שמנוני ומבריק, ואילו בחורף הוא יבש ודק. לעיתים בעור רגיל מופיעים כתמי יובש מתקלפים. וברוב המקרים התבגרות העור מלווה בהפיכת העור ליבש יותר.

 

 אז מה צריך לקחת בחשבון בבחירת שיטת הטיפול הנכונה בעור?

המדד הראשון שיש להתייחס אליו הוא תכולת פיגמנט העור – המלנין. ככל שהעור שחום יותר, כך הוא מוגן יותר מפני השפעתן המזיקה של קרני השמש, וככל שהעור בהיר יותר, כך הוא זקוק להגנה קפדנית יותר. כמו כן, עליך לקחת בחשבון את מצבו הנוכחי המדויק של עורך ואת הבעיות הרלוונטיות. אם העור סובל מאקנה ומפצעים הוא זקוק למשטר טיפול מסוים, ואם ניכרת נטייה לגירויים ולאלרגיה – חייבים לבחור בטיפול אחר. אם העור נראה לא נקי ונטול זוהר, עליך להשתמש בתכשירים להסרת תאים מתים, עבור כל סוגי העור. באותה מידה, עם הופעת סממני התייבשות יש לדאוג לליחוח העור גם אם הוא מפריש כמויות גדולות של שומן העור.

בטבלת ההמלצות של החברה ®Magiray מובאים: תרשים לדוגמה המפרט טיפול בכל סוגי העור ורשימת התכשירים המומלצים למניעת הזדקנות מוקדמת של העור.

למטה מופיע תיאור קצר של מאפיינים, שבעזרתם תוכלו לקבוע מהו סוג עורכם ולשים אצבע על בעיותיו.

 עור יבש

 עור דק ורגיש שעליו כמעט ולא נראות הנקבוביות. עור יבש נטול ברק שמנוני, פצעים ואקנה מופיעים לעיתים רחוקות. לאחר הרחצה לרוב נוצרת תחושה שהעור נמתח. מבחינה אנטומית מדובר בעור דק, ברוב המקרים בעל פיגמנטציה מועטה, מספר קטן של בלוטות שומן ושכבת שומן תת-עורית דקה. בעור יבש בלוטות השומן בדרך-כלל קטנות יותר מאשר בעור שמן. במרבית המקרים הגורמים לניוונו המוקדם של העור היבש יהיו דקותו ("הכרית" שעליה מונח האפידרמיס דקה ביותר) ותכולת פיגמנט דלה שאינה מספיקה להגנה ראויה מהקרינה האולטרה-סגולה.

 

 עור שמן

 עור עבה בדרך כלל עם נקבוביות ברורות המפריש הרבה שומן עור. סובל לעיתים קרובות מאקנה ומפצעים ומקבל מראה "לא נקי". מבחינה אנטומית זהו עור המונח על "בטנה" עבה המכיל כמות גדולה של בלוטות שומן. עם הגיל עור שמן עשוי להפוך לרגיל. קמטים על עור שמן יופיעו מאוחר.

 

 עור רגיל

 עור בעל עובי בינוני, עם נקבוביות לא בולטות. פעילות בלוטות שומן מספיקה לשימון אופטימלי של שטח פני העור. עור רגיל אינו דורש טיפול מיוחד, עומד היטב ברחצה ומגיב היטב למרבית התכשירים הקוסמטיים.

 

 עור מעורב

שילוב סוגי עור שונים הוא נפוץ ביותר. למשל, העור על המצח, האף והסנטר (אזור ה- T) שמן, אך בלחיים, רקות וסביב העיניים הוא יבש. יתכן גם מצב שבו יופיע עור רגיל על המצח והלחיים, עם אף שמנוני ומבריק. הטיפול הנכון בעור כזה יהיה גם הוא מעורב או משולב.

 

  עור מיובש

 עור מכל סוג שבו הופר מאזן המים. בין סממני עור מיובש ניתן לציין התקלפות העור, רגישות מוגברת, רפיון, חספוס וכתמים יבשים אחדים.

 

 

 עור עם סממני חזזית ורודה

חזזית ורודה (rosacea) – מונח הנמצא בשימוש בקוסמטולוגיה. פרושו הרחבת כלי דם והפרת מחזור הדם המתרחשות אצל בעלי עור מסוגים שונים. חזזית ורודה היא בעיה קוסמטולוגית המתאפיינת בהופעת כתמים אדומים בשכבות העור העליונות, שבתוכם ניתן להבחין בנימים אחדים. בעיה זו מופיעה אצל נשים לעיתים קרובות יותר מאשר אצל גברים, אצל בעלי עור בהיר וכן בקרב אנשים המתגוררים באקלים עם שמש פעילה מאוד כגון בהרים, ליד הים ובכלל באזורים חמים.

 

  עור עם סממני סבוראה

מקור המונח סבוראה במילה הלטינית sebum – שומן, ובמילה היוונית rheo – זורם, וזהו, בעצם, תיאור מדויק של מצב העור הסובל מסבוראה המתבטאת בהפרשה מוגברת של שומן על פני עור הפנים, ובייחוד בקפלי האף והלחיים, על חלקי עור הראש, הגב והחזה המכוסים שיער. העור באזורים אלה מבריק עקב כמויות שומן גדולות, גם השיער שמנוני ונדבק לקווצות. פתחים של זקיקי שיער ותעלות הפרשה של בלוטות שומן נסתמות ע"י פקק המורכב מתערובת שומן ועור קרני – קומדון (פצע אקנה עם ראש שחור). במרבית המקרים הסיבה לסבוראה טמונה בהפרת תפקודן של מערכות העצבים והבלוטות.

 

 עור עם סממני הזדקנות

עור מתנוון מתאפיין ברפיון ובהופעת קמטוטים על עור הפנים, בהעמקת קמטי הבעה, בגוון "לא בריא" ובהיווצרות כתמי פיגמנטציה. הזדקנות העור יכולה להיות טבעית – ביולוגית, או נובעת ממקור מלאכותי (בעקבות השפעה מזיקה של הסביבה ו/או טיפול אגרסיבי ולא נכון בעור) – פוטו הזדקנות. איש אינו יכול למנוע הזדקנות ביולוגית, אם כי ניתן לעכב על גבי ציר הזמן את התופעות המלוות אותה, ופשוט להזדקן יפה. לעומת זאת, פוטו הזדקנות היא תופעה שניתנת למניעה בעזרת טיפול קוסמטי נכון והגנת העור מקרני השמש. גם לאחר הופעת סממני הזדקנות אפשר עד גיל מסוים לשפר את מצב העור ולשקם אותו באמצעות טיפולים קוסמטיים.

 

 עור בעל פיגמנטציה מוגברת

שיבושים בפיגמנטציה של העור נוצרים בגלל שינויים בפעילותם ובכמותם של מלנוציטים (תאים המסוגלים לייצר מלנין – פיגמנט בעל צבע חום או שחור) הנמצאים בשכבות העור האמצעיות. שיבושים מסוג זה עלולים להתרחש כתוצאה מהפרת האיזון ההורמונלי, מטיפולים קוסמטיים הפוגעים במחסום העור, עקב חשיפת יתר של העור לקרינה האולטרה-סגולה, ומסיבות אחרות. מבחינים בשתי קבוצות של שיבושי פיגמנטיציה, עפ"י תכולת הפיגמנטים בעור: היפופיגמנטציה והיפרפיגמנטציה. היפרפיגמנטציה (שיבושי פיגמנטים המתרחשים בעקבות הפרשת יתר של מלנין) אופיינית לעור מזדקן. היפרפיגמנטציה עלולה גם להיווצר בעקבות טיפול אגרסיבי ובלתי הולם באקנה (פוסט אקנה). עור מסוג זה דורש טיפול משולב.

 

WebAssets2/footer_920.jpg

Magiray™   ¦   6 HaSolelim Str., Tel Aviv 6789706, Israel    ¦  Phone: 03-5626612; Fax: 03-5626615    ¦    e-mail: info@magiray.com
© כל הזכויות שמורות
Magiray Cosmetics LTD