זהירות! קוסמטיקה לתינוקות

מוצרי קוסמטיקה לילדים הם אחד מהפיתויים היותר קשים להורה חדש, קשה לעבור בסופר או בבית המרקחת מבלי להיתקל בבקבוקונים וצנצנות שונות עליהן תמונות של תינוקות חמודים, דמויות מצוירות ותמונות של גורי חיות -  ארנבות, דובונים וחתלתולים. מה גם ועוד שקוסמטיקה לילדים ובייחוד לתינוקות נחשבת ליותר "בטוחה" מקוסמטיקה למבוגרים.

אך לא כך תמיד המקרה. רוב תכשירי הקוסמטיקה לתינוקות הינם בעלי ארומה "טעימה" (פירות וניל ועוד...) או ריחות המזכירים להורים את התינוקות שלהם כמו טלק וכדומה. זוהי הנאה גדולה להשתמש במוצרים אלה מכיוון שלאחר השימוש  עורו של התינוק סופג את כל הארומה ומריח נהדר, אבל ככל שיש יותר תוספי ריח במוצר הקוסמטי כך גדל הסיכוי לאלרגיה וגירויים. במיוחד מסוכנים המגבונים הלחים אשר מיועדים בדרך כלל לאזור החיתולים, אזור אשר רוב הזמן לח, מגורה ודחוס בחיתול, בגלל זה רכיבים כימיים חודרים ביתר קלות דרך העור. לפי כך הקוסמטיקה הכי בטוחה לתינוק הינה עם ריח עדין במיוחד או בלי חומרי ריח בכלל.

הרבה מחומרי הקוסמטיקה לילדים מכילים משמרים רעילים כמו: 2 ברומו-2 ניטרו-פרופנדיונל 1,3, אך למרות זאת על הרבה מהמוצרים מצוין כי הם אינם מכילים חומרים משמרים בכלל, אין זה אומר כי הם אינם מכילים משמרים אלא שישנו שימוש בחומרים אשר באופן רשמי אינם נחשבים למשמרים ובכך יכול היצרן לצאת עם אמירה שכזאת.

האמת היא שלצערנו אין בטבע חומרים משמרים טבעיים הבטוחים לגמרי ועם זאת בעלי תכונות הקוטלות חיידקים. ישנם אלרגנים רבים בין מרכיבים הקוטלים חיידקים ונמצאים בשימוש בקוסמטיקה המצוינת כ- " ללא חומרים משמרים " (לדוגמה מרכיבים שונים בתמציות שמנים למיניהם). חלק מהמוצרים מכילים תחליפים לאותם משמרים אשר בהרבה מקרים מגרים את העור או אפילו רעילים לתאי העור. כיום חלק מהמוצרים נגד תפרחת חיתולים מכילים בתוכם חומצה בורית (עד כ- 10%) ומלחיה, כחומרים משמרים או כקוטלי חיידקים, אך לפי CIR (Cosmetic Ingredient Review) בארה"ב, חומצה בורית וסודיום בוראט, מסוכנים לילדים מתחת לגיל שנה שכן הם רעילים וחודרים בקלות דרך העור.
יחד עם זאת, השימוש במשמרים טבעיים (ידוע כי משמרים טבעיים הרבה פחות יעילים מ משמרים סינטטיים) גורם לכך שלאחר כמה זמן ההגנה על המוצר הקוסמטי פוחתת וגורמת להתרבות חיידקים הגורמים לדלקות עור.
הרשימה של מרכיבים קוסמטיים המסוכנים לתינוקות עוד ארוכה, בניסוי שנערך בקיץ שעבר בארה"ב על ידי EWG (Environmental Work Group) בקבוצה של 3000 הורים ותינוקיהם, גילו כי תינוק נחשף בממוצע לכ- 27 חומרים כימיים אשר לא נוסו קודם על בטיחות בשימוש על תינוקות ושלפחות פעם בשבוע נחשפים כ- 81% מהתינוקות לחומר אשר בין היתר יכול לגרום להרעלת עצבים, חוסר איזון הורמונאלי ודיכוי המערכת החיסונית. חומרים אלה נכנסים להרכב בתכשירים קוסמטיים בגלל שהם נחשבים לבטוחים במינונים מסוימים ובאופן שימוש מסוים (לדוגמה – רק בחומרים שטיפים, רק למבוגרים ולא לתינוקות). כמו כן בהרבה מהתכשירים הקוסמטיים לילדים נמצאו הרבה רכיבים כימיים אגרסיביים וחזקים, למרות שעל התווית נכתב כי התכשיר הינו בעל פעולה עדינה ובטוח בשימוש לילדים.
 
מה הורים צריכים לעשות בכדי לשמור על עורו העדין של תינוקם מפגיעה של חומרים כימיים?


1. יש לצמצם את כמות תכשירי הקוסמטיקה למינימום וזה אומר להימנע מקניה של בקבוקונים צבעוניים שונים המכילים בתוכם שמפו ריחני, קרמים, שמנים, משחות ואבקות, במקום כל זאת עדיף לקנות רק את מה שנחוץ באמת לעור התינוק.
2. במשך היום מומלץ לרחוץ את התינוק במים חמימים ולהשאירו ללא חיתול לכמה זמן. בשביל למנוע תפרחת חיתולים יש להימנע מלהלבישו בבגדים חמים מדי. בערב יש לרחצו שוב עם סבון או קצף עדינים המיוחד, חשוב מאוד לבחור את הסבון המתאים , הוא אינו צריך להכיל בתוכו חומרים מגרים ומייבשים, מרכיבי ארומה חזקים כמו כן אסור שהסבון ישאיר שכבה כלשהיא או לגרום לאדמומיות. לאחר הרחצה העור יהיה רך ועדין.
3. במקרה של תפרחת חיתולים קלה אין צורך להשתמש באבקות או קרמים אלה אפשר להשתמש בעמילן תפוח אדמה.
4. במקרה של תפרחת חיתולים חזקה במיוחד אפשר להשתמש בחמאת שיאה או בשמן משמשים, כמו כן מומלץ להשאיר את התינוק ללא חיתול לזמן רב ככל האפשר, לאחר שהעור חוזר למצבו הרגיל אין צורך להשתמש בקרמים למיניהם.
5. ניתן להשתמש בקרם לריכוך והורדה של סבוריאה (קילוף) מהקרקפת, יש למרוח שכבה דקה של שמן או תחליב לחות בתנועות עיסוי. לאחר מכן ניתן להשתמש בסבון או שמפו לתינוקות, אך להמעיט שימוש בהם במידת האפשר.

בצורה זו אפשר להפחית בכמות חומרי הניקוי אשר באים במגע עם עור התינוק ובכך להשאירו נקי ובריא.  

WebAssets2/footer_920.jpg

Magiray™   ¦   6 HaSolelim Str., Tel Aviv 6789706, Israel    ¦  Phone: 03-5626612; Fax: 03-5626615    ¦    e-mail: info@magiray.com
© כל הזכויות שמורות
Magiray Cosmetics LTD