עוד מיתוס שראוי לנפץ


לאחרונה אנו עדים לתופעה ההולכת וגוברת של חברות הקוסמטיקה המרבות להשתמש במונח "טבעי" ו"אורגני". לפי הסקרים שנערכו בקרב קוראי מגאזינים רפואיים בארה"ב התקבלו תוצאות מעניינות: שלושת רבעי מהנשאלים סוברים כי מוצר שנקרא "טבעי" מכיל כ-90% לכל הפחות מרכיבים מן הטבע ואילו כ-80% ממשתתפי הסקר חושבים כי מרכיבים אורגניים וטבעיים בריאים יותר לגוף ועדיפים על אלו המלאכותיים.


המונחים "טבעי" ו"אורגני" נשמעים דומה, אך בפועל משמעות המינוח שונה לחלוטין. ככלל, מוצרים אורגניים כפופים לסטנדרטים נוקשים במיוחד, וההיתר להיקרא כך ניתן לרוב לרכיבים בודדים בתוך התכשיר או במקרים אחדים לכל התכשיר הקוסמטי. למעשה, חומר גלם המשמש לייצור תכשיר טיפוח אורגני חייב להיות נקי מקוטלי מזיקים באשר הם ולגדול בתנאי שדה טבעיים (לעומת חממות מלאכותיות). כמו כן, עיבוד חומר הגלם המיועד לתכשירים אורגניים חייב להתבצע ללא כימיקלים המזיקים לבריאות האדם וחף מהנדסה גנטית.


ייצור תכשירי טיפוח המכילים אך ורק מרכיבים אורגניים אינה משימה פשוטה כלל ועיקר, זאת בעיקר בשל עלות הייצור הגבוהה לעומת התכשירים שאינם אורגניים. לכן חברות רבות, החפצות להתהדר בתואר  "אורגני" בוחרות לעשות זאת באותיות גדולות במיוחד, אלא שבבחינה מעמיקה יותר ניתן לגלות כי מדובר ברכיבים אורגניים בודדים בתוך התכשיר ולא בתכשיר כולו. 
מצב שונה קיים בשוק הקוסמטיקה ה"טבעית". הנושא אינו מאורגן תחת שום גוף מפקח ובדרך כלל הוא נתון לפרשנויות אינטרסנטיות מטעם החברות המייצרות והמשווקות את התכשירים. יתרה מכך, אין שום חובת הוכחה כי המרכיבים בתכשירים אלו אכן טבעיים.


אחד האתגרים העומדים בפני יצרניות תכשירי טיפוח טבעיים הוא הקושי בליצור נוסחא שתהא טבעית, נעימה לשימוש הצרכן ויציבה גם יחד. ככלל, מרכיבים טבעיים נתונים להשפעה מוגברת של הסביבה החיצונית, משמעות הדבר היא שלא ניתן לחזות את "התנהגותם" של מרכיבים אלו בנוסחאות והם אינם יציבים. לדוגמה, שמנים צמחיים שכה חיוניים לעור, עלולים להתחמצן ובכך לסיים את חיי המדף של התכשיר כולו.


סוגיה העומדת בפני שני התחומים הן האורגני והן זה הטבעי, היא נושא ייצור האמולגטור (תחליב המקשר בין המרכיבים השומניים והמימיים) הנחוץ לא רק למתן מראה אסתטי, אלא גם לצורך פיזור אחיד של החומרים הפעילים בתוך התכשיר. למרבה הצער, הדרך היחידה ליצירת האמולגטור, היא באמצעות תהליך כימי, הפוגם בשלמות הגדרתו של התכשירים האורגנים והטבעיים גם יחד.


תאור הקשיים העומדים בדרכם של יצרני הקוסמטיקה הטבעית והאורגנית לא היה שלם ללא העלאת הסוגיה של חומר משמר. ובכן, נכון להיום טרם נמצא חומר משמר טבעי, אשר יבטיח כי תכשיר טיפוח ישרוד מעבר לתקופה של 6 חודשים ואף זאת, בתנאי כי הוא נשמר בקירור וחושך מוחלט.
בטרם נפסול כל תכשיר שמרכיביו סינטטיים רק בשל היותם סינטטיים ונאמץ קוסמטיקה טבעית בעיניים עצומות רק בזכות היותה טבעית וללא כל סייג אחר, הבה ניזכר כי מרבית האלרגיות מהן אנו סובלים נגרמות על ידי אבקנים וחיידקים ומזהמים אחרים שמקורם טבעי לחלוטין, כך שלא כל מרכיב טבעי נכנס אוטומטית לקטגוריית "הבריא" וה-"טוב", כמו שלא כל מרכיב סינטטי בהכרח צריך להחשב למסוכן או מזיק. כמובן שאין להתעלם מן העובדה כי הטבע סיפק לנו אוצרות רבים ששימשו אותנו לאורך כל ההיסטוריה לצורכי טיפוח, כמו גם לרפואה, אך יחד עם זאת, אותם אוצרות טבע עלולים להזיק לא מעט אם משתמשים בהם ללא מחשבה תחילה. על מנת להמחיש את הנושא, נשווה את העדפת תכשירי טיפוח על סמך היותם טבעיים או אורגניים בלבד לבחירת בן/בת זוג על סמך צבע עיניו בלבד. 


ולסיכום, בחירת תכשירי טיפוח צריכה להיעשות בתבונה ושיקול דעת, בדיוק כמו בכל נושא אחר, כך שמומלץ לבחור בתכשירים של חברה המשקיעה מחשבה בבניית הנוסחאות, בדגש על התאמת התכשיר לעור ומאפייניו ותוך שילוב מושכל בין המרכיבים האורגניים והטבעיים לבין אלו המאפשרים להפיק מהם את המירב והמיטב לצד היותם סינטטיים.

WebAssets2/footer_920.jpg

Magiray™   ¦   6 HaSolelim Str., Tel Aviv 6789706, Israel    ¦  Phone: 03-5626612; Fax: 03-5626615    ¦    e-mail: info@magiray.com
© כל הזכויות שמורות
Magiray Cosmetics LTD